Образователната игра „Пътят на промяната“

Много сме изписали и казали за нашата образователна игра. От ноември 2023г. изминахме и дълъг път. Проведохме три емпирични проучвания с цел да установим дали играта е въздействаща върху нагласите спрямо темата за пътната безопасност. В тази статия ще се опитаме съвсем накратко да представим нейното развитие.

Идеята се роди съвсем спонтанно с изиграването на подобна игра, посветена на климата. Във въпросната игра (отново с карти) участниците се запознават с различни научни факти и данни по отношение на климатичните прочени. В края на играта всеки участник трябва да помисли за собствения си принос и място в този контекст. Нашата игра е ориентирана най-вече към личността на отделния човек. Нашата игра кара отделния човек да си задава въпроси. Въпроси като например: Аз спазвам ли правилата? Дали и аз съм бил участник в модела на корупцията? Дали съм безразличен? Колко неща в живота си съм подминал и премълчал? По-щастлив ли съм сега? Къде съм всъщност самият АЗ???

Различното (понякога смело го наричаме иновативното) в подхода намираме в някои аспекти на играта:

  • Играта прави възможно хората да пречупят темата изцяло спрямо личния си опит и личните си преживявания;
  • Играта не дава готови решения, но кара човек да се замисли, че те са възможни;
  • Ученето преминава през игра с карти, която поражда дискусия, която кара личността да се замисли, което води до рефлексия и осъзнаване, които (в добрия случай) отварят врати пред едно силно желание за промяна и в крайна сметка поведенческа промяна;

До момента имаме три разработки на играта:

  • За младежи на 16+ години и за възрастни;
  • За деца на 10+ години;
  • За формат Родител и дете на 6-10 години (в печат).

Макар и бавно, трудно, мъчително, изпълнено с много перипетии от финансов и енергиен порядък, често дори самотно, … ние вървим. Продължаваме да вървим по пътя на промяната.

Свързани постове